Výzva mladým

Syndróm varenej žaby

Syndróm varenej žaby má pôvod v bájke. Ak vezmete žabu a hodíte ju do horúcej vody, vyskočí z nej von. Pokiaľ ju ale hodíte do studenej vody, ktorú budete pomaly zohrievať, žaba hneď nevyskočí, dokonca si neuvedomí kedy je teplota už príliš vysoká a uvarí sa.
Syndróm varenej žaby sa častokrát spomína v súvislosti s medziľudskými vzťahmi. Najväčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, že málokto si včas uvedomí, že sa práve teraz alebo už dlhšiu dobu nachádza v roli pomaly variacej sa žaby. Výsledkom môže byť neschopnosť ďalej situáciu zvládať či úplné zlyhanie ju zvládnuť.
Tento príbeh je tiež metaforou na to, ako sú ľudia veľmi často neochotní reagovať na nepohodlnú situácia a včas si uvedomiť možné zlé následky.

Prečo sa zaujímať o politiku?

V súčasnosti je najmä od mladých ľudí počuť, že ich politika nezaujíma a že nemôžu nič zmeniť. Inými slovami, táto generácia trpí syndrómom varenej žaby. Politika im nie je sympatická aj preto, že v nej nevidia skutočných lídrov, ale politikov, ktorí im ju zhnusili.
Nebezpečenstvo takéhoto nastavenia spoločnosti môže viezť k úplnému nezáujmu o politickú scénu. Istej časti politikov však táto situácia hrá do karát, pretože tak nemusia oslovovať ľudí, ktorých politika jednoducho nezaujíma.
Podstatné ale je to, že pokiaľ sa o politiku zaujímať nebudeme, tí, ktorí ju riadia si budú pravidlá prispôsobovať podľa seba. Niečo také by sme za žiadnych okolností nemali dopustiť. Nesmie byť príliš pohodlnými a „nechať sa uvariť“, pretože potom môže byť situácia veľmi zlá. Rovnako nesmieme byť stádom oviec, ktoré nasleduje vyšľapanú cestu, namiesto toho, aby sme kriticky rozmýšľali o tom, čo sa okolo nás deje. Spôsob, ktorým ukážeme, že sa nedáme len tak zmanipulovať a chceme prispievať k tomu, kam sa bude spoločnosť uberať, je ísť 25. mája voliť. Možnosť rozhodnúť o budúcnosti totiž nie je samozrejmosťou.

Na eurovoľbách mi dajte svoj hlas a ja vám garantujem, že splním ciele, ktoré som si stanovil.
Na kandidátnej listine SĽS Andreja Hlinku, ktorá má číslo 26, zakrúžkujte číslo 11.

Zdieľaj:
dusan@high5.sk
dusan@high5.sk