Pracovné pozície pre mamičky na materskej dovolenke

Materská dovolenka nie je platená ako skutočná dovolenka z práce. Niektoré rodiny majú aj z toho dôvodu problém finančne pokryť výchovu dieťaťa, kým pracuje iba jeden z rodičov. Hoci vláda na Slovensku každý rok vyčlení istú časť financií z rozpočtu na príspevky pre rodiny z deťmi, situácia sa veľmi nezlepšuje. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo by sa s tým dalo robiť.

Aktuálna situácia na Slovensku

Momentálne rodiny s deťmi dostávajú príspevky na deti, materskú a pokiaľ ide o sociálne slabšiu rodinu, aj príspevok na pre sociálne slabšie rodiny. Tieto príspevky však pokryjú malú časť nákladov spojenú s výchovou dieťaťa, čo situáciu rodinám neuľahčuje.
Pracovné pozície prispôsobené pre mamičky na materskej dovolenke nie sú zvlášť podporované štátom, a teda málo zamestnávateľov ich vytvára. Mamičky tak prácu častokrát hľadajú veľmi dlho a nie vždy ju nájdu.

Vytváranie unikátnych pracovných ponúk

Čo sa týka zlepšenia situácia v oblasti dostupnosti pracovných pozícií pre mamičky na materskej dovolenke, túto problematiku sa podarí zlepšiť len keď sa jej politici budú skutočne venovať. Zmenu môžu priniesť domáci politici, ale rovnako aj tí v Európskom parlamente, čo by zlepšilo celkovú situáciu v Európskej únii.
K zlepšeniu finančného zázemia rodín určite pomôže, ak budú samotný zamestnávatelia motivovaní vytvárať pracovné miesta pre mamičky. Tieto pracovné pozície by totiž mali byť prispôsobené potrebám jednotlivých rodín, a teda v prvom rade flexibilné v čo najväčšej možnej miere. Dôležité je zabezpečiť, aby išlo o práce, ktoré sa dajú vykonávať dlhodobo aj počas starostlivosti o dieťa.

Zdieľaj:
dusan@high5.sk
dusan@high5.sk