Odvážna Zuzana Čaputová

Suverénne vyhrala prezidentské voľby. Protikandidáti oveľa skúsenejší v politike, ľuďom oveľa známejší v súboji o prezidentské kreslo pohoreli. Hlavne strana SMER – SD ani kandidátom Šefčovičom nezvrátila postupne, ale isto krachujúcu stranu. Čaputová využila úpadok Roberta Fica a systémom neútočnej mierumilovnej kandidátky oslovila okolo milióna voličov. Uspela pred Kiskom, Harabinom, aj pred starým politickým harcovníkom, Bélom Bugárom. Do drahej mediálnej kampane, ktorá stála 500 000 EUR, okrem kampane Mistríka, sa pustila do boja s veľkou odvahou. Následné spojenie dvoch silných kandidátov Čaputovej a Mistríka sa vyplatilo. V akýchkoľvek voľbách je možnosť vysokého rozpočtu na kampaň veľkou výhodou. Zároveň však aj veľkým záväzkom všetkým ekonomicky podporujúcim stranám.

Aktivistka z vinárskej rodiny z Pezinka sa odhodlala čeliť rôznym útokom na svoju osobu, s čím predpokladám, že sa vopred stotožnila. ůtoky za netransparentné financovanie kampane, za vraj pofidérnu koncipientsku prax, za informáciu, že vlastne nie je v komore advokátov, že nebola tou líderkou v kauze pezinskej skládky zatiaľ zvláda vďaka vysokej podpore voličov, ktorí ju na post prezidentky posunuli. Nastupuje ale obdobie, v ktorom bude musieť čeliť celému politickému spektru, skúseným politikom, medzinárodným vzťahom a hlavne všetkým ľuďom na Slovensku, čiže voličom, ale aj jej nevoličom. Svoj súkromný život sa jej zmení na vrcholne verejný, ako aj najbližšej rodine. Vo viacerých rozhovoroch čelila otázkam o skrachovanom manželstve, ktoré pred pár mesiacmi s exmanželom ukončili rozvodom, o výchove dvoch dospievajúcich dcér, jedna má 18 rokov, mladšia 15. Dcéram sa bude snažiť chrániť súkromie, ako sa vyjadrila, i keď ju obe v kampani verejne podporovali, ako i partner, ktorý sa pohybuje v umeleckom prostredí. Hudobník, textár, fotograf Peter Konečný z Pezinka sa stal prvým frajerom Slovenska. Preto vnímam novú prezidentku ako veľmi odvážnu ženu, ktorej ozajstnú motiváciu na tento boj by som rád pochopil.

Možno sa rýchlo zorientuje a dokáže svojim konaním napľňať body svojho programu – spravodlivosť pre všetkých, dôstojnosť pre seniorov, chrániť životné prostredie. Tvrdí, že chce byť prezidentkou, ktorá do verejného života vráti dôveru, ktorej je dnes na Slovensku akútny nedostatok. No skúsme jej teda tiež s veľkou dávkou odvahy dôverovať…

Víťazku – ako prvú ženu do prezidentského paláca sledovalo v televíziách enormné množstvo divákov, sledovali sobotňajšie spravodajstvá, ako i prvé reakcie Čaputovej a Šefčoviča v nedeľu. Jej vyjadrenia do budúcna ohľadom voličov antisystémových kandidátov navrhuje riešenia nie extrémne.

Andreja Kisku vystrieda Inauguráciou dňa 15. júna 2019, počas slávnostnej schôdze Národnej rady.

Zdieľaj:
Peter Puškár
printovagrafika@gmail.com