Mladí Slováci ako dvojsečná zbraň pri Európskych voľbách 2019

Slovensko v posledných voľbách do európskeho parlamentu dosiahlo svojou 13% účasťou rekord v nezáujme o veci verejné. Môžeme len prognózovať aký výsledok dosiahne slovenská účasť v tohtoročných eurovoľbách, ktoré sa konajú 25. mája. Pre zvýšenie povedomia, a teda účasti na voľbách Európsky parlament spustil kampaň s názvom: „This time I´m voting“ (tentorazidemvolit.eu). U nás sa, okrem iných, do tejto iniciatívy zapojil populárny moderátor Sajfa, známy aj ako jeden z influencerov na poli sociálnych médií. Kampaň Tento raz idem voliť vo všeobecnosti cieli predovšetkým na mladých ľudí a vyzýva ich k voličskej zodpovednosti. Prvoradým cieľom tejto iniciatívy je vybudovanie komunity priaznivcov, ktorí majú za úlohu zvyšovaním povedomia o voľbách podporiť voličskú účasť. Iniciatíva Tento raz idem voliť organizuje podujatia už od septembra minulého roku.

Tradičné cielenie na mladého voliča môže byť cestou zvýšenia slovenskej účasti na májových voľbách. Mladý človek vidí svoju existenciu na mape Európy skôr ako ľudia staršieho dátumu narodenia, ktorí sa geograficky obmedzujú len na územie Slovenskej republiky. Môže sa zdať, že ľudia v produktívnom veku viac využívajú výhody Európskej únie, čo samozrejme nie je pravdou. Európska únia nie je len voľný pohyb osôb a teda jednoduchšie cestovanie po okolitých krajinách ale dennodenne vplýva na dianie a život každého občana. A práve to je potrebné si uvedomiť.

Minulosť však môže nasvedčovať o opaku videnia sveta mladého človeka, ktoré sme vyššie prezentovali. Parlamentné voľby na Slovensku z roku 2016 ukázali myšlienkové smerovanie vtedajších prvovoličov. Mladí ľudia poslali do parlamentu extrémistické a populistické politické subjekty skeptické voči Európskej únii. Euroskeptickým stranám sa v súčasnosti darí, o čom svedčí i snaha talianskeho ministra vnútra a šéfa strany Liga Severu Matteo Salviniho o vytvorenie novej politickej skupiny v Európskom parlamente. Má za cieľ zoskupiť viaceré krajne pravicové strany zo štátov EÚ. Nezáujem Slovenska na účasti v májových voľbách môže viesť k veľmi neželaným výsledkom. Je známe, že slovenské extrémistické vlny, ktoré otvorene zbroja pre vystúpenie Slovenska z Európskej únie, sú zastúpené na kandidátkach pre májové eurovoľby. Ide o tie extrémistické názory, ktoré dostali šancu zúčastňovať sa na veciach verejných od mladých ľudí v roku 2016. Nebezpečenstvo ovládnutia Európskeho parlamentu populistickými frakciami je viac než vysoké. Práve kvôli voličskej zodpovednosti a vo vieru v európsku budúcnosť Slovenska je dôležité oslovovať všetkých ľudí, aby sa zúčastnili volieb do Európskeho parlamentu. Ide o dôležité voľby, ktorých výsledky sa zobrazia na budúcich generáciách žijúcich v Európe. Frustrovanosť mladých Slovákov z roku 2016 poslala do slovenského parlamentu nebezpečných populistov. Tí dnes stoja o zvolenie do Európskeho parlamentu, hoci ich hlavnou témou je referendum o vystúpení Slovenska z Únie. Súčasné problémy Veľkej Británie sú len dôkazom, akú dôležitú úlohu vedie Európska únia v každodenných procesoch života. Skôr ako o vystúpenie z Únie by sa Slovensko malo zodpovedne postaviť k budúcnosti svojich občanov v Európe, presne tam kde mám svoje miesto.

Slovensko pošle do Bruselu 14 europoslancov. Oslovovanie najmä mladých ľudí na účasť vo voľbách je určite správna. Môžeme však len dúfať, že sa nezopakujú preferencie prvovoličov zo slovenských parlamentných volieb z roku 2016. V medzinárodnom priestore by tieto populistické nálady mohli byť veľmi nebezpečné. Slovensko by nemalo nasledovať euroskeptické tendencie vládnuce v našom regióne. Bude zaujímavé sledovať, ako udalosti posledných rokov v spoločenskom živote a najmä v reakcií politického spektra na spoločenský život nás Slovákov, ovplyvní čísla a výsledky májových volieb.

Zdieľaj:
Peter Puškár
printovagrafika@gmail.com