ČIŽNÁR SA MOHOL SNAŽIŤ TROCHU VIAC

Od súdneho vypočúvania zo začiatku apríla sme čakali dva týždne na rozhodnutie súdu vo veci rozpustenia Kotlebovej ĽSNS. Už pred samotným verdiktom bolo jasné, že obe z možností budú stále len vodou na Kotlebov mlyn. Nakoniec Najvyšší súd stranu nerozpustil. Jej stanovy, činnosť a program nie sú v rozpore s demokratickým zriadením, ústavou a zákonmi. Tak rozhodol Najvyšší súd.

Prekladateľom návrhu na zrušenie strany bol generálny prokurátor Jaromír Čižmár. Najvyšší súd okrem iného v odôvodnení svojho rozsudku pripomenul, že dokazovanie je v prvom rade úlohou žalobcu, a teda generálna prokuratúra neposkytla dostatočné dôkazy na rozpustenie ĽSNS. Môže to byť len alibistické schovávanie sa pred zodpovednosťou, ale je pravdou, že súd rozhoduje len na základe predložených dôkazov. Preto mi nedá nesúhlasiť s názormi, ktoré sa naozaj oprávnene hnevajú na samotnú žalobu. Prokuratúra naozaj mohla vyvinúť väčšie úsilie pri dokazovaní.

Návrh na rozpustenie ĽSNS bol podaný už od mája 2017. Počas týchto dvoch rokov prebiehalo viacero trestných stíhaní predstaviteľov ĽSNS. Fakt, že tieto ešte nie sú ukončené a teda nikto nie je právoplatne odsúdený, paradoxne pomohol žalovanej strane. Súd na prebiehajúce trestné stíhania neprihliadal.

Možno dôležitejšími rozsudkami budú práve tie, ktoré padnú po skončení týchto trestných stíhaní. Anton Grňo i Marián Kotleba sú obvinení za rôzne činnosti súvisiace s extrémizmom. Milan Mazurek už v minulom roku dostal 5-tisícový peňažný trest za hanobenie národa, rasy a presvedčenia. Proti trestu sa odvolal.

Rozpustenie strany by Mariánovi Kotlebovi veľmi neuškodilo. Už dávno má pripravené všetko potrebné na spustenie novej strany. Okrem toho, predseda ĽSNS sa veľmi dobre cíti v roli martýra a rád sa sám vyhlasuje za antisystém z pozície „ja proti všetkým“. Je tiež otázne, komu Kotlebova strana môže byť v budúcnosti nápomocná.

Zdieľaj:
dusan@high5.sk
dusan@high5.sk