Ako môže europoslanec ovplyvniť život na Slovensku

Mnoho bežných ľudí si myslí o poslancoch Európskeho parlamentu skôr to zlé. Že nič nerobia, iba poberajú vysoké platy. Že iba „kávičkujú“ a sem tam o niečom bezvýznamnom zahlasujú. Že sa len vozia po svete v drahých autách a ľudia im to musia ešte platiť a veľa podobných myšlienok. Málokto napríklad vie niečo o tom, ako ten parlament vlastne funguje a o čom všetkom sa tam rozhoduje.

Áno funguje. Nemyslite si, že nie. Denne má niečo na programe. Europoslanci z rôznych krajín si vymieňajú názory na rôzne veci a návrhy riešení rôznych problémov. A v Európe je týchto problémov stále veľa. Aj keď sa o nich niekedy nehovorí, stále existujú. A o tom, ako také problémy vyriešiť čo najlepšie a čo najrýchlejšie rozhodujú v rámci Európskej únie práve títo ľudkovia. Europoslanci, ktorých si môžeme sami zvoliť. A voľby sú už predo dvermi. Tak by sme mali poriadne zvážiť, komu dáme svoj hlas, aby zastupoval naše záujmy a hlasoval tak, ako by sme asi hlasovali my sami. To je predsa podstata zastupovania.

Ako teda môže europoslanec v Bruseli ovplyvniť život bežných ľudí na Slovensku?

Napríklad tak, že zahlasuje proti návrhu zákona, ktorý by mohol zhoršiť nejaké sociálne podmienky v rámci Únie. Alebo naopak zahlasuje za zákon, ktorý by zrovnoprávnil domácich výrobcov niektorých potravín s tými zahraničnými. Ak tí napríklad teraz poberajú v domácich krajinách vyššie dotácie a majú preto výhodu oproti našim výrobcom, môže takýto zákon, ktorý bude platiť pre všetkých rovnako, zlepšiť podmienky na fungovanie podnikov. A podobných možností je veľa.

Problém je však zrejme v tom, že obyčajní ľudia, ktorí sa musia denne starať o svoju domácnosť, nemajú čas na to, aby kontrolovali, čo robia europoslanci v Bruseli každý deň. Preto im ani veľmi neveria. Európsky parlament tak môže schváliť zákony, ktoré vyhovujú niekomu inému v inej krajine. Prečo? Lebo sme si nedali záležať na tom, komu sme dali v posledných voľbách svoj hlas. Alebo sme sa ich vôbec nezúčastnili, lebo sme to pokladali za zbytočné.

Pritom každý europoslanec má rovnaké právo navrhovať zákony, ako ho má poslanec v domácom parlamente. A zákon, ktorý schvália poslanci Európskeho parlamentu platí pre všetky štáty Únie, takže má väčší vplyv, ako zákony, ktoré schvaľujú obyčajní poslanci. Dokonca sa národné parlamenty často musia prispôsobiť zákonom, ktoré schválili ľudia v europarlamente. Určite si na niečo podobné aj vy pamätáte. Nie je to nič výnimočné.

Mali by sme sa preto začať viac zaujímať o to, kto nás bude zastupovať na pôde Európskeho parlamentu. Bude mať totiž možnosť skutočne ovplyvniť život každého jedného z nás. Preto by sme si mali vybrať čo možno najlepšie niekoho, komu môžeme dôverovať v tom, čo robí a čo robiť bude. V europarlamente bude pracovať päť rokov a my by sme mali mať istotu, že robí to, čo prospieva nám, jeho voličom. Nájsť však takého človeka v súčasnom stave našej domácej politiky a spoločnosti môže byť problém. A vôbec nie malý.

Väčšine domácich politikov už totiž ľudia prestali veriť. A to platí pre obe strany barikády. Nejde o to, či ste pravičiar alebo ľavičiar. Každý má predsa právo na svoj názor. No existujú oblasti, ktoré sú pre každého rovnako dôležité. Vzdelávanie, zdravotníctvo, zamestnávanie, potraviny, doprava alebo kultúra, to všetko sú oblasti, ktoré sa nás všetkých týkajú. A tak nám poslanci v Európskom parlamente môžu svojimi rozhodnutiami v týchto oblastiach život zjednodušiť a zlepšiť, ale aj zhoršiť.

Zdieľaj:
Peter Puškár
printovagrafika@gmail.com