Cestujte a vzdelávajte sa

„Cesta dlhá tisíc míľ začína jediným krokom“ – Lao-´c

Svet je ako televízia kto necestuje, akoby pozeral stále ten istý film.

pic1

Kanada – Niagarské vodopády

pic2

 

Myslím si, že cestovanie je najlepšia cesta, ako spoznať a rozvíjať svoje JA .

Každá návšteva iného štátu, inej zeme, Vás prinúti porozmýšľať nad tým akým životom žijete. Stále sa podvedome snažíte vžiť do situácie ľudí, ktorí v tej danej krajine žijú. Zamýšľate sa nad tým aké by to bolo keby ste sa tam narodili.

Pri cestovaní máte možnosť spoznávať kultúry, ľudí a mnoho vecí začnete chápať inak.

Stretávanie miestnych obyvateľov má výhodu najmä v tom, že sa o ich kultúre dozviete omnoho viac, ako od sprievodcu z cestovnej kancelárie. Môžu Vám ukázať miesta, kde by ste sa ako turisti nikdy nedostali. Priblížia Vám ich zvyky o ktorých ste určite ešte nepočuli.

Cestovaním sa z Vás stane človek ohľaduplnejší a tolerantnejší, skúsenejší a rozhľadenejší.

V každom cudzom svete sa musíte spoliehať len na seba. Každá nová skúsenosť, či už dobrá alebo zlá posúva Vaše myslenie, a rastie Vaša osobnosť.

pic3

Irán 2015

 

Ak presedíte celý život doma, mudrovaním na sociálnej sieti, vtedy skutočne prichádzate o množstvo zážitkov a skúsenosti.  Človek si málokedy uvedomí alebo pripustí to, ako je ovplyvnený médiami, spoločnosťou až kým sa od toho nevzdiali. Nie je to o úteku pred realitou, ale o pochopení a prehodnotení vecí vo svojom živote. O nadhľade, o realite, o tom aký život v skutočnosti je. Čo je dôležité a na čom až tak nezáleží.

Spoznáte nových ľudí, nadviažete kontakty, zdokonalíte sa v jazyku. A čo je dôležité zistíte, že žiť sa dá aj inak.

pic10

Pri spoznávaní kultúr máte možnosť pozorovať iné spôsoby myslenia, iné spôsoby riešenia problémov. V neposlednom rade aj úplne odlišné druhy problémov.

Tiež netreba zakrývať oči pred realitou rozvojových krajín, skôr byť vďačný za to čo máme a že sa nás mnohé ich problémy netýkajú.

Cestovanie je veľká zodpovednosť, hlavne zodpovednosť voči krajine a jej obyvateľom.

pic5

Ľudí často napadnú myšlienky a otázky ako napríklad: Prečo by som mal žiť život podľa pravidiel, ktoré neuznávam? Prečo by som sa mal prispôsobiť?

Slovensko jej krásna krajina, ktorej národ je dlhodobo zbedačovaný. Cestujme, vzdelávajme sa, a pokúsme sa aj zo Slovenska spraviť štát na ktorý budeme hrdí a budeme sa s radosťou vracať naspať. Nie len kvôli tomu, že tu máme rodinu, ale aj kvôli tomu, že tu máme dobré podmienky pre kľudný a spokojný život. Musíme to zmeniť, poučiť sa a brať si príklad z krajín, kde ľudia sú šťastnejší, a brať ako výstrahu krajiny kde je to ťažšie ako u nás.

Pri mojej nedávnej ceste do Vatikánu som stretol tri moslimky s ktorými som sa rozprával na námestí svätého Petra. Rovnako, ako ja si myslia, že náboženstvo má spájať nie rozdeľovať. Budovať a nie ničiť, pomáhať a nie škodiť. Prečo ale sú vojny a násilia falošne zakrývané bojom za Boha?

pic6

Vatikán 2015

Ľudia myslite! To čo sa v Európe deje je nebezpečné pre našu budúcnosť. Neexistuje vojna náboženstiev existujú len krvilační ľudia, ktorí zneužívajú druhých pre svoje egoistické ciele.

Vo Vatikáne človek dokáže pochopiť čo znamená za Boha život. Verím, že raz príde čas keď pochopím čo znamená za národ slobodu.

pic7

Dominikánska Republika

pic4

 

pic9

Paríž 2012

pic8

Londýn 2012

Zdieľaj:
PP
lucia@peterpuskar.sk